بیانیه پایانی کنفرانس بین‌المللی گردوغبار در جنوب غرب آسیا
1398-02-15
بیانیه پایانی کنفرانس بین‌المللی گردوغبار در جنوب غرب آسیا

بیانیه پایانی کنفرانس بین‌المللی گردوغبار در جنوب غرب آسیا

 

با عنایت به مأموریت‌های سند چشم‌انداز توسعه به‌عنوان برنامه فرادستی و تأکید فراوان دولت تدبیر و امید بر مبارزه با پدیده گردوغبار در سایه حفظ و احیاء عرصه‌های طبیعی، اکنون‌که فرصت مغتنم برگزاری این کنفرانس به‌عنوان گامی کلیدی در روند اجرایی شناسایی، کنترل و مقابله با رخداد طوفان‌های گردوغبار در جنوب غرب آسیا، در روزهای 3 تا 5 اردیبهشت‌ 1398 در دانشگاه زابل با حضور متخصصین شناخته‌شده از نهادهای مختلف ملی و بین­ المللی فراهم‌شده است، ضمن تقدیر از اقدامات انجام‌شده، موارد ذیل را به دولت محترم و مسئولین مرتبط مورد تأکید قرار می‌دهند:

1-    با توجه به ماهیت فرامرزی پدیده گردوغبار و بحران­های حاصل از آن، لزوم انجام تعاملات بین دولت‌ها و نهادهای بین­المللی همچونFAO ، UNDP، GEF و UNESCO با محوریت کارگروهی تخصصی از وزارت امور خارجه با مشارکت دانشگاه‌های منطقه و دستگاه­های مربوطه در جهت دستیابی به راهکارهای کارآمد ضروری می­باشد.

2-    در راستای ارتقای توان علمی و اجرایی دانشگاه­ها و مؤسسات علمی و پژوهشی کشورهای درگیر با بحران گردوغبار، تقویت دیپلماسی علمی از طریق افزایش تعاملات در قالب نشست‌های تخصصی مشترک و تبادل استاد و دانشجو، برگزاری کنفرانس­های مشترک منطقه­ای و بین­ المللی، اجرای مشترک طرح­های تحقیقاتی و اجرایی فی‌مابین پیشنهاد می­گردد.

3-    در تهیه سند ملی آمایش سرزمینی کشور در استان­های درگیر با گردو­غبار، ضرورت دارد برنامه جامع مقابله با گردو غبار در سطح ملی برنامه ­ریزی و تدوین گیرد.

4-    با توجه به‌ضرورت توسعه سیستم­های پشتیبان تصمیم­گیر (DSS) و هشدار سریع گردوغبار در مناطق بحرانی، لازم است تا توسعه زیرساخت­های متناسب هوشمند جهت پایش زمانی-­مکانی و تهیه پایگاه اطلاعات داده مدنظر قرار گیرد.

5-    افزایش تعاملات ستاد ملی مقابله با پدیده گردوغبار کشور با دانشگاه­ها و مؤسسات پژوهشی در مناطق درگیر با معضل گردوغبار جهت جلوگیری از موازی کاری­های علمی و یکپارچه نمودن نتایج حاصل پژوهش­های پیشین و تحقیقات آتی ضرورت دارد.

 

6-    پیشنهاد می­گردد جهت کاهش آسیب­های وارده در مناطق بحرانی، ارتقا و توسعه بهداشت و درمان، سلامت محیط و آموزش همگانی از سطوح پایه توسط متولیان امر تحت نظر استان، مورد توجه قرار گیرد.

7-    به‌منظور احیای عملکردهای اکولوژیک تالاب­های بین­ المللی هامون و جلوگیری از رخداد گردوغبار، توجه به مشارکت مردمی و نقش سازمان­های مردم نهاد توسط سازمان­های ناظر و اجرایی در اولویت قرار گیرد.

8-    تحقیقات ارائه شده در این کنفرانس بر ارتباط تنگاتنگ احیای تالاب­های بین­ المللی هامون و جلوگیری از رخداد طوفان­های گردوغبار دلالت دارد، لذا برنامه­ریزی مدیریت انعطاف ­پذیر احیای تالاب­ها بایستی بر اساس پتانسیل آبی موجود هر سال مورد توجه قرار گیرد.

9-    با عنایت به سیلاب­های اخیر در منطقه سیستان و افزایش رسوبات ناپیوسته در مناطق برداشت گردوغبار، استفاده بهینه از منابع آبی موجود جهت توسعه پوشش گیاهی و افزایش رطوبت خاک مورد توجه قرار گیرد.

10- با عنایت به نتایج تحقیقات ارائه شده در کنفرانس حاضر و بررسی رفتار آب‌وخاک در حوضه هیرمند، پیشنهاد می­گردد رایزنی با کشور افغانستان و تأمین نیاز آبی پوشش گیاهی هامون برینگک (منشأ غالب گردوغبار) از طریق رودخانه فراه در اولویت اجرایی قرار گیرد.

11- برای بهره‌مندی از ظرفیت‌های علمی در دانشگاه‌های موجود در مناطق درگیر با پدیده گردوغبار، کارگروهی متشکل از روسای دانشگاهی و متخصصین از کشورهای منطقه از جمله: ایران، افغانستان، پاکستان و عمان تشکیل گردد و نتایج آن جهت هم‌افزایی دولت‌های مربوطه برای مقابله با رخداد گردوغبار در منطقه غرب آسیا انعکاس یابد.

12- برای عملیاتی نمودن نتایج کارگروه بند 11، تشکیل کارگروهی ملی متشکل از دانشگاه‌های منطقه، سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو و امور خارجه پیشنهاد می‌گردد.

13- به‌منظور متمرکز ساختن و هم­افزایی دانش رفتار با پدیده گردوغبار بین مراکز علمی و پژوهشی پیشنهاد می­گردد "کنفرانس بین‌المللی گردوغبار در جنوب غرب آسیا" به‌صورت مستمر و با ایجاد دبیرخانه دائمی در دانشگاه زابل برگزار گردد.

 

چهارم اردیبهشت 1398

مرکز همایش‌های بین­ المللی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی (ره)، دانشگاه زابلدانلود فایل بیانیه پایانی کنفرانس بین‌المللی گردوغبار در جنوب غرب آسیا (فارسی)


دانلود فایل بیانیه پایانی کنفرانس بین‌المللی گردوغبار در جنوب غرب آسیا (انگلیسی)