در راستای برگزاری کنفرانس، دیدار با روسا دانشگاه های افغانستان
1397-12-06
در راستای برگزاری کنفرانس، دیدار با روسا دانشگاه های افغانستان

چاره اندیشی برای معضل گرد و غبار نیازمند اجماع بین‌المللی

هیئتی متشکل از دکتر میر توتاخیل رئیس دانشگاه قندهار، دکتر محمدعارف یوسفی رئیس دانشگاه بامیان و جمعی از روسا و اعضای هیئت علمی دانشگاههای افغانستان، طی سفری یک روزه به استان سیستان و بلوچستان با هیئت رئیسه دانشگاه زابل دیدار کردند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه زابل، در این دیدار دکتر موسی بهلولی رئیس دانشگاه زابل با تاکید بر مشترکات فرهنگی، دینی، جغرافیایی و تاریخی طولانی در بستر ریشه دار و تاریخی دو کشور ایران و افغانستان، آن را بسیار قدرتمندتر از تمامی مرزهای سیاسی موجود دانست و ایجاد همگرایی و برقراری الگوهای مشترک علمی و فرهنگی بین دو کشور را تنها با هم افزایی و تکیه بر کار و خرد جمعی ممکن دانست.
وی با اشاره به سیستان باستانی، مطالعات تاریخی و باستان شناسانه در این حوزه را نیازمند نگاهی فرامرزی و مشترک به سیستان ایران و سیستان افغانستان عنوان کرد و گفت: حوزه‌های دیگری همچون کشاورزی، دامپزشکی، بیماری‌شناسی و مسائل فرهنگی نیز از دیگر اشتراکات نزدیک دو کشور است که نیازمند بسترسازی‌ها و نقش آفرینی‌های خردمندانه در ابعاد ملی و فراملی می باشد.
دکتر بهلولی از علم به عنوان حقیقتی جهانی و بدون مرز یاد کرد که با تلاش جمعی و مشترک علما و دانشمندان رشد می‌یابد و شاخه می گستراند و هر کشوری که نقش موثرتری در تولید علم داشته باشد از مزایا و مواهب حاصل از آن بیشتر بهره مند می گردد.
وی در بیانِ مصائب و چالش های مشترکی که دامنه تاثیر آن بر جغرافیای هر دو کشور سایه انداخته است به معضل گرد و غبار اشاره کرد و کارجمعی، تبادل دانش و هم‌افزایی علمی و فرهنگی را راهگشای مسیریابی و چاره سازی جهت ارائه راهکار برای مقابله با این پدیده مخرب برشمرد و هم اندیشی و چاره سازی حاصل از ارتباطات علمی و بین دانشگاهی را تسهیل‌گر سیاستگذاری‌های دولتمردان در این زمینه دانست.
رئیس دانشگاه زابل تصریح کرد: جهت رفع دردهای مشترک و منطقه‌ای، درمان‌های مشترک و منطقه‌ای به کار می آید، لذا بهره گیری از خرد جمعی جهت تامین منافع و گذر از چالش ها نیازمند چاره اندیشی مدبرانه و عملیاتی نمودن آن تدابیر خواهد بود.
دکتر بهلولی ضمن معرفی اجمالی دانشگاه زابل و برشمردن امکانات و توانمندی های این دانشگاه جوان و نوپا، به فعالیت های هدفمند جامعه علمی دانشگاه در عمل به رسالت جهانی خود در گسترش مرزهای علم اشاره کرد و انتشار مقالات پرشمار و معتبر علمی در نشریات و مجلات معتبر دنیا و میزان استنادی که به آن ها می شود را گواهی روشن بر موفقیت رو به رشد دانشگاه زابل در روند کیفی سازی دانش دانست.
رئیس دانشگاه زابل در خصوص برقراری ارتباط نظام‌مند این دانشگاه با جامعه و بستری که از آن برخاسته است گفت: دغدغه تمامی مسئولان و اعضای هیئت علمی دانشگاه زابل به عنوان پایشگرانِ علمی و پژوهشی پروژه های در حال اجرای منطقه، همواره این بوده است که چه تاثیری می توانند بر زندگی مردم بگذارند و چگونه مشکلات آنان را مرتفع سازند و در این رابطه هیچ گاه از درد مردم غافل نبوده اند و همواره نقد های علمی خود در رابطه با مسائل مدیریتی را مطرح نموده اند.
وی با شرحی بر محورها و تعاریف مطرح شده برای دانشگاهها، از دانشگاه زابل به عنوان دانشگاهی کارآفرین و واجد تاثیرگذاری اجتماعی یاد کرد و از جمله فعالیت های ترویجی و اجتماعی دانشگاه زابل به راه اندازی بزرگترین مرکز تولید نهال زیتون در جنوب شرق کشور با تکیه بر روش های نوین تکثیر و نیز کاشت گیاهان دارویی در کنار پیاده سازی صنایع تبدیلی و تکمیلی مرتبط با فرآوری و بسته بندی این محصولات اشاره کرد و با ذکر استقبال بی سابقه مردم از دریاچه مصنوعی هامونک و مجتمع بقیه ا.. الاعظم (عج)، دانشگاه زابل را طلایه دار برقراری تعاملات گسترده اجتماعی در میان دانشگاههای استان دانست.
دکتر بهلولی با تاکید مجدد بر ریشه های دیرینه و مشترک میان ایران و افغانستان گفت: توسعه سطح دانش در دو سوی مرز می تواند علاوه بر سود و ثمره اقتصادی، منشأ اثرکردهای متنوع سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نیز باشد و ابراز امیدواری کرد با کسب مجوزهای لازم از سوی وزارت علوم، امکان ارتباط گیری هرچه بیشتر و عملیاتی نمودن همکاری های پایا بین دانشگاههای دو کشور محقق گردد.
وی با اشاره به اینکه معضل گردوغبار اکنون ابعاد بین المللی یافته و کشورهای بسیاری در خاورمیانه با آن درگیر شده اند، چاره اندیشی برای مهار آن را نیز نیازمند اجماع بین‌المللی دانست و ابراز امیدواری کرد: تجربه اثربخش برگزاری کنفرانس گوهرسنگ ها توسط دانشگاه های زابل و قندهار بتواند چراغ راه برگزاری هرچه موفقیت آمیزتر کنفرانس گرد و غبار نیز باشد و راه را برای مطالعه و تدوین برنامه‌های راهبردی جهت مهار این چالش جهانی هموار سازد.
در ادامه دکتر میر توتاخیل رئیس دانشگاه قندهار، دانشگاهها را تنها متعلق به یک قوم یا یک ملت و یا یک کشور ندانست بلکه زمینه تاثیر و تعلق آنها را فراتر از تمامی مرزها و تقسیم ها عنوان کرد و گفت: ایران و افغانستان در تمامی زمینه ها از اقلیم و محیط زیست گرفته تا اقتصاد، علم و فرهنگ و ... اشتراکات فراوانی دارند و به همین روی است که ما دانشگاه زابل را خانه خودمان می دانیم و امید داریم در آینده بستری برای حضور و ادامه تحصیل جوانان مستعد افغان در این دانشگاه نیز فراهم گردد.
وی با اشاره به این حقیقت که رسالت دانشگاه ها تلاش برای پیشرفت و ترقی مردم است افزود: از آنجا که پیشرفت و توسعه هریک از کشورهای ایران و افغانستان دیگری را نیز منتفع می سازد باید تلاش کرد که فاصله های ایجاد شده را به هم نزدیک کرد و در زمینه مشکلات و چاره سازی جهت رفع آن ها به تفاهم رسید.
دکتر میر توتاخیل با اشاره به اینکه در افغانستان با احتساب مراکز تحصیلات عالی دولتی حدود 134 دانشگاه فعال وجود دارد گفت: تمامی دانشگاه‌های افغانستان به ویژه دانشگاه ملی علوم زراعتی و تکنولوژی افغانستان (ANSTU) می توانند در ابعاد مختلف کشاورزی، دامپروری و اقتصاد و توسعه با دانشگاه زابل همکاری و تبادل نظر داشته باشند تا مشکلات و معضلات مشترک به مدد همیاری ها و تفاهمات علمی و مشترک حل شود و در پایان ابراز امیدواری کرد در آینده‌ای نزدیک فرصت میزبانی از مسئولان دانشگاه زابل در سفر به قندهار فراهم شود و زمینه‌های همکاری مشترک با انعقاد تفاهم نامه هایی مستند گردد.
دکتر محمدعارف یوسفی رئیس دانشگاه بامیان از روابط علمی بسیار خوب این دانشگاه با بسیاری از کشورها و دانشگاه‌های جهان به ویژه دانشگاه لانژو در کشور چین خبر داد و انجام تحقیقات مشترک در زمینه های باستان شناسی و زراعت را نتیجه این نزدیکی دانست.
وی افزود: وجود مشترکات فرهنگی و زبانی و دینی، کار با دانشگاه‌های ایران را بسیار تسهیل می نماید چنانکه اساتید دانشگاه بامیان که در دانشگاههای ایران تحصیل کرده اند در مقایسه با فارغ التحصیلان کشورهای آمریکا، چین و ... همواره از سوی دانشجویان بیشترین امتیاز را در رتبه بندی های دانشگاهی کسب می نمایند و این خود نشان گویایی از این حقیقت است که تاثیر زبان مادری مشترک بر امر آموزش بسیار اساسی است.
وی ابراز امیدواری کرد: دانشگاه‌های افغانستان به ویژه دانشگاه بامیان بتواند با تکیه بر اشتراکات کارآمد از پتانسیل علمی دانشگاه‌های ایران استفاده نمایند و نقش خود در رفع معضلات منطقه ای را به بهترین شکل ایفا نمایند.
دکتر عباس میری دبیر علمی کنفرانس بین المللی گرد و غبار که اردیبهشت ماه سال آتی در دانشگاه زابل برگزار خواهد شد ضمن معرفی محورهای این کنفرانس بر لزوم همکاری مشترک بین سه کشور ایران، افغانستان و پاکستان که هریک به گونه ای با این پدیده مخرب، که آثار سوء معیشتی، زیست محیطی و اجتماعی آن بر زندگی مردمان ساکن بر مرزهایشان غیرقابل انکار است را بسیار ضروری برشمرد.
بازدید از امکانات و تجهیزات دانشکده های علوم، کشاورزی و دامپزشکی و نیز حضور در شهرسوخته و مجتمع آموزشی، پژوهشی و تحقیقاتی بقیه ا.. الاعظم (عج) از دیگر برنامه های هیئت اعزامی از افغانستان در این سفر یک روزه به سیستان بود.


لینک حبر